Metoda działania czytników kodów

Technologia

Czytniki kodów to urządzenia, z jakimi do czynienia mamy jakiegokolwiek tygodnia, a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jakikolwiek zakupiony przez nas towar ma, lub ma obowiązek posiadać kod kreskowy, który zawiera zrozumiałe dla kasy lub komputera wiadomości o nim. Niewiele jednak osób wie na jakiej zasadzie działania opiera się czytnik kodów.

Instrukcja obsługi skanera kodów kreskowych
Przedsięwzięcie czytników opiera się przede wszystkim na oddziaływaniu czerwonego światła. Przekazywane światło laserowe pada na lustro, które z kolei przygotowuje wiązkę światła padającego na kod kreskowy. Spadające światło odbija się od pauz między czarnymi paskami kodu kreskowego oraz wraca z powrotem do wnętrza czytnika. Odbija się ono od wklęśniętego lustra (znajdującego się w narzędziu) i trafia do fotodetektora. Narzędzie zmienia światło na impulsy elektryczne, jakie zostają “przetłumaczone” na język zrozumiały dla kas i systemów.

Jakie są rodzaje czytników kodów?
Na rynku wolno spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami czytników. Pierwszy z nich to czytnik kodów bezprzewodowy. Działa on dzięki wykorzystywaniu działania fal radiowych czy też przez tradycyjne połączenie bluetooth. Są sporo bardziej mobilne niż przewodowy skaner kodów, bowiem podczas jego użytkowania nie dokuczają żadne kable oraz wolno poruszać się z nim po obszernych magazynach czy hurtowniach. Zdecydowanie bardziej do małych sklepów jak butiki czy sklepiki osiedlowe sprawdzi się przewodowy skaner kodów, bo równie przyzwoicie jak skaner bezprzewodowy odczytuje kody i jest tańszy. Warto kupować skanery przetestowanej jakości, inaczej na przykład takie jak proponuje marka Hardware for Business. W punkcie sprzedaży można znaleźć zarówno skanery przewodowe oraz bezprzewodowe wysokiej jakości oraz w dobrej cenie.

Jak dawno temu radzono sobie z identyfikowaniem towarów?
Na powierzchni lat świat poszedł silnie do przodu to naturalnie dzięki wykorzystywaniu oryginalnych technologii. Jeszcze parędziesiąt lat temu nie było techniki, która umożliwiłaby identyfikowanie artykułów w parę sekund, a proces ten był żmudny oraz dużo cięższy. Pewnie żądał on wielu notatek, poszukiwania danych oraz liczenia. Kod kreskowy to względnie oryginalny wynalazek, jednakże przeszedł już własną ewolucję. Na początku powstania tego identyfikatora artykułów, prowizoryczny czytnik kodów jako źródła używał światła LED, które miało wiele swoich wad. By odczytać kod towar należało przyłożyć bardzo blisko czytnika, niemniej jednak nie zawsze to działało. Dla porównania, obecny czytnik kodów bezprzewodowy ma prawo wyświetlić informacje o artykule nawet z kilku metrów zaledwie w parę sekund.

Branża a skaner kodów
W zależności od specjalizacji powinno wykorzystywać się rozmaite skanery kodów. Przewodowy skaner kodów jak sama nazwa wskazuje posiada przewód, jaki dostarcza zasilania, oznacza to, że sprawdzi się on na mniejszych klasach czy w butikach, gdzie nie trzeba z nim spacerować. Przewodowe skanery są nieco tańsze i dobrze sprawdzą się w miejscach o mniejszych wymaganiach. Czytnik kodów bezprzewodowy to świetny artykuł do pokaźniejszych firm czy też hurtowni, jakie absorbują się dystrybucją towarów i muszą odpowiednio orientować się w ich identyfikacji. Są wygodne, poręczne, lekkie i przedstawiają informacje o towarze w kilka sekund.