O czym należy pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

Usługi

Zgon kogoś bliskiego to zawsze bardzo uciążliwe doświadczenie. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtedy, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wówczas, iż ciało pozostanie sprowadzone do Polski. Nie ma w takim razie nic dziwnego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są używane do przewozu zwłok?

Bieżące przepisy dopuszczają transport zwłok różnorodnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu używa się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Wydatek przewozu zwłok jest w gigantycznej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W co niektórych przypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeśli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zanadto znaczny. Bliska odległość powoduje, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Wolno postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co zezwala o wiele zredukować wydatki.

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby pozyskać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Aby sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, należy dopełnić kilku formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wyda aprobatę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest także zaświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero wówczas, kiedy konsulowi zostanie pokazane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wtedy, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia są w stanie ubiegać się również bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą bądź też wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Świadczy to, iż wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie możliwe.

Z jakiej przyczyny warto skorzystać z usług doświadczonej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, solidnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, klarownie wskaże, jakie dokumenty trzeba uzyskać, by sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W wypadku przewozu samochodowego zatroszczy się o pojazd spełniające wszystkie obowiązujące wymogi. To właśnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez nieprzydatnych problemów. To naturalnie dzięki temu stres równoczesny ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie zbędnie rósł.