Wybieramy buro rachunkowe – zobacz, co sprawdzać

Biznes i Finanse

Jakikolwiek biznesmen prowadzący własną aktywność gospodarczą, powinien także prowadzić księgowość. Jest to uciążliwe zadanie, wskutek tego niekiedy warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Przyjrzyjmy się, jakimi wyznacznikami musimy się kierować w trakcie tego wyboru.

Czym zajmie się biuro rachunkowe?
Oddanie księgowości do biura księgowego związane jest z przejęciem przez nie wielu obowiązków. Jednym z nich jest składanie deklaracji, załatwianie spraw urzędowych i prowadzenie ksiąg rachunkowych. Cała procedura jest prosta – posiadacz firmy przekazuje pisma do biura, a jego pracownicy zajmują się dokumentacją oraz dokonują właściwych rozliczeń. Biznesmen otrzymuje informacje dotyczące tego, jakiej wysokości podatki dla państwa oraz składki ZUS ma obowiązek zapłacić.
Zazwyczaj osobami, jakie korzystają z profesjonalnych usług biura rachunkowego, są Ci przedsiębiorcy, jacy posiadają jednoosobowe działalności gospodarcze lub mikroprzedsiębiorstwa. W przeciwnym wypadku, przeważnie obowiązek prowadzenia finansów spoczywa na księgowej. Obowiązki biura księgowego polegają m.in. na: prowadzeniu rozliczeń pracobiorców, sporządzanie deklaracji fiskalnych, wystawianie i magazynowanie faktur, a też prowadzenie wykazu sumptów połączonych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Będzie ono też odpowiedzialne za utrzymywanie kontaktów z urzędami.

Internetowe biuro rachunkowe
Opcjonalnym rozwiązaniem jest internetowe biuro rachunkowe. Zakres jego działalności jest taki sam, jak w przypadku biura stacjonarnego. To, co je wyróżnia, to fakt, iż wszystkie dokumenty przekazywane są drogą elektroniczną. Dzięki temu mamy stały dostęp do swojej dokumentacji i w każdej chwili można ją wydrukować. Korzystanie z tego rozwiązania jest nadzwyczaj proste, bo kontaktować się z pracownikami można za wsparciem aplikacji internetowych. Tym samym sposobem możemy dostarczyć wszystkie dokumenty, niebezużyteczne do dokonania rozliczeń.
To, co wyróżnia biura księgowe online, to ich idealna cena, która nagminnie bywa niższa niż usługi standardowego biura. Dodatkowym pozytywem jest fakt, że wolno oszczędzić czas, jaki byłby poświęcony na osobiste przekazanie zaświadczeń.

CO sprawdzać przy wyborze biura księgowego?
Ciężko jest wybrać profesjonalne biuro księgowe. Wypada wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Jednym z kryteriów może być koszt konkretnych usług oraz ich zakres. W tym celu poprawnie jest zrobić rozeznanie, jakie są aktualne ceny i co one obejmują. Ciekawym rozwiązaniem kłopotów jest odwiedzenie strony rzeczowego biura, tak jak np. https://eabakus.pl, gdzie wolno znaleźć szczegółowy cennik. To naturalnie dzięki temu możemy wybrać ofertę, jaka w największym stopniu nam odpowiada.
To, co również warto wziąć pod uwagę, to opinie innych osób. W wielu przypadkach odkryć je wolno na różnorodnego typu portalach czy też forach internetowych.Daje nam to informacje, czego jesteśmy w stanie oczekiwać od określonego miejsca oraz jego personelu.
Dla wielu biznesmenów istotne jest, czy biuro jest w stanie reprezentować go przed urzędami. Połączone to jest z szansą podpisania pełnomocnictwa, to właśnie dzięki czemu nie będzie potrzebne odwiedzanie biura zawsze wtedy, kiedy zajdzie niezbędność podpisania dokumentu urzędowego. Pełnomocnictwo połączone jest z wyrażeniem zgody na reprezentowanie przedsiębiorcy przed urzędami i instytucjami.